Kako poteka postopek priključitve na distribucijsko omrežje?
- Na osnovi idejne zasnove investitor oz. pooblaščenec vloži zahtevo za izdajo projektnih pogojev oz. soglasja za priključitev na distribucijsko omrežje.
- Po dokončnosti veljavnosti izdanega soglasja za priključitev in izpolnitvi pogojev, navedenih v tem soglasju ter pred priključitvijo objekta na distribucijsko omrežje, skleneta imetnik soglasja in izvajalec prenosa oz. izvajalec distribucije pogodbo o priključitvi, s katero določita medsebojno razmerje, ki zadeva izvedbo priključka, lastništvo in samo priključitev.
- Po izvedbi NN priključka in izpolnjenih drugih medsebojnih obveznosti iz sklenjene pogodbe o priključitvi na distribucijsko omrežje uporabnik zaprosi upravljalca omrežja za priključitev. Če je za objekt po predpisih o graditvi objektov potrebno gradbeno dovoljenje, je objekt možno priključiti le, če je gradbeno dovoljenje zanj dokončno.
- Na podlagi zahteve za priključitev upravljalec omrežja ali izvajalec distribucije električne energije opravi pregled izvedenega priključka skladno z veljavno zakonodajo in pogoji, ki so določeni v soglasju za priključitev. V kolikor je priključek izveden skladno z vsemi zahtevami, izvajalec prenosa ali distribucije električne energije uporabnika najkasneje v 8 – ih dneh priključi na omrežje.
- Pred priključitvijo mora imeti uporabnik sklenjeno Pogodbo o prodaji in nakupu električne energije in Pogodbo o dostopu do omrežja.
Kje lahko vložimo vloge v postopku priključitve na distribucijsko omrežje?
Vloge v postopku priključitve na distribucijsko omrežje lahko uporabnik vloži med delavniki na sedežu podjetja Vrunčeva 2a, 3000 Celje in na sedežih distribucijskih enot Velenje, Krško, Slovenj Gradec.
Vlogo lahko pošljete tudi po pošti na naslov: Elektro Celje, d. d., Vrunčeva 2a, 3000 Celje.
Kdaj je potrebno pridobiti soglasje za priključitev na distribucijsko omrežje?
Uporabnik omrežja mora zaprositi za novo soglasje za priključitev, če se spremenijo osnovni parametri priključka, glede katerega je bilo izdano soglasje, zlasti pa v naslednjih primerih:
- sprememba priključne moči,
- sprememba tehničnih karakteristik objektov in naprav, glede katerih je bilo izdano soglasje za priključitev,
- sprememba skupine končnih odjemalcev (razvrščanje v skupino je urejeno v teh splošnih pogojih).
|
Če odjem ali oddaja na priključku preseže v izdanem soglasju za priključitev dovoljeno priključno moč, ELES, d.o.o. s predhodnim pisnim obvestilom obvesti imetnika soglasja, da mora zaprositi za novo soglasje ali znižati odjem ali oddajo električne energije na višino dovoljene priključne moči. Odločba, s katero ELES, d.o.o. izda uporabniku novo soglasje za priključitev, nadomesti prejšnje soglasje za priključitev.
Kaj mora vsebovati vloga za izdajo soglasja za priključitev?
Vloga za izdajo soglasja mora vsebovati:
- Podatke o uporabniku omrežja
- Naziv in naslov (lokacija) nepremičnine oz. objekta
- Opredelitev vrste nepremičnine oz. objekta (bivalni prostori, poslovni prostori, obrtna delavnica, industrijski objekt, elektrarna, ipd.)
- Priključno moč
- Predviden datum priključitve
- Režim odjema in oddaje moči in energije
- Podatke o pogonskih strojih, generatorjih in zaščiti, če gre za proizvodnjo električne energije
- Dokazilo o lastništvu oz. pravici razpolaganja z nepremičnino oz. objektom, če ni vpisana v zemljiško knjigo
- Druge tehniške podatke in dokazila potrebna za izdajo soglasja, ki jih določajo Sistemska obratovalna navodila za distribucijsko omrežje
- Idejno zasnovo za objekt (na zahtevo izdajatelja soglasja)
|
Ali je potrebno za začasni gradbeni priključek pridobiti soglasje za priključitev?
Za priključitev začasnih objektov in gradbišč, ki jih je mogoče priključiti na elektroenergetsko omrežje po predpisih o graditvi objektov, mora uporabnik pridobiti soglasje za priključitev za določen čas. Soglasje velja največ eno leto, na podlagi pisne vloge uporabnika pa se lahko podaljša največ dvakrat, vsakokrat največ za eno leto.
Pridobljeno je novo soglasje za priključitev na distribucijsko omrežje. Kako dolgo je to soglasje veljavno?
Dokončno izdano soglasje za priključitev ima veljavnost 2 leti. V tem času mora uporabnik za svoj obstoječi objekt izpolniti vse pogoje predpisane v izdanem soglasju za priključitev, drugače preneha veljati. Če uporabnik gradi nov objekt, mora v roku iz prvega odstavka tega člena predložiti dokončno gradbeno dovoljenje za novi objekt. V tem primeru se izdano soglasje za priključitev avtomatično podaljša za nadaljnji 2 leti. Če v tem času uporabnik ne predloži dokončnega gradbenega dovoljenja, soglasje za priključitev neha veljati, kolikor ni podaljšano skladno z zadnjim odstavkom tega člena. Če pa je uporabnik prinesel dokončno gradbeno dovoljenje in ni izpolnil vseh pogojev v avtomatično podaljšanih 2 letih, mora skladno z zadnjim odstavkom tega člena podaljšati veljavnost soglasja za priključitev, drugače le-to preneha veljati.
Rok veljavnosti soglasja za priključitev lahko ELES, d.o.o. na zahtevo uporabnika podaljša največ dvakrat, vendar vsakič največ za eno leto, če so izpolnjeni vsi pogoji, ki so ob izteku soglasja predpisani za njegovo pridobitev. Zahtevo za podaljšanje soglasja za priključitev mora uporabnik podati najpozneje 30 dni pred potekom veljavnosti soglasja za priključitev, sicer mora pridobiti novo soglasje za priključitev. Po izvedbi priključitve velja soglasje za priključitev do ukinitve oz. do spremembe na prevzemno predajnem mestu (merilnem mestu), priznane pravice pa se prenašajo skupaj z lastninsko pravico na objektu.
Ali lahko obstoječe soglasje prenesemo na drugo lokacijo?
Prenos soglasja za priključitev na drugo lokacijo ni mogoč.
Kje lahko dobim informacije o planiranih odklopih?
Informacije o planiranih odklopih zaradi vzdrževalnih del objavljamo v skladu z zakonodajo preko radijskih postaj, na voljo so tudi na telefonski številki klicnega centra (03) 42 01 180 in na spletni strani www.elektro-celje.si
V skladu z 39. členom Splošnih pogojev za dobavo in odjem električne energije iz distribucijskega omrežja električne energije (Ur.list RS 126/2007) mora ELES, d.o.o. o načrtovani prekinitvi distribucije pravočasno obvestiti uporabnika v pisni ali drugi primerni obliki, če gre za širši krog uporabnikov pa s pomočjo sredstev javnega obveščanja vsaj 48 ur pred prekinitvijo.
Kaj moram storiti, če želim na obstoječem merilnem mestu gospodinjskega odjema izvajati pridobitno dejavnost?
Še preden pričnete z dejavnostjo nas morate o tem obvestiti. Pridobiti si morate novo soglasje za priključitev za ostali odjem, v gospodinjstvu pa urediti ločeno merilno mesto za dejavnost. Na podlagi tega vam bomo v podpis posredovali pogodbo o dostopu do distribucijskega omrežja in pogodbo o dobavi električne energije.
Kako ravnamo ob prekinitvi dobave električne energije?
Najprej preverimo stanje varovalk in zaščitnega (FID) stikala. Z napravami morate ravnati kot da so pod napetostjo.
Prekinitev dobave sporočite na tel.št. za prijavo napak (03) 42 01 240. Operaterju morate posredovati ime, naslov ter št. merilnega mesta, ki ga najdete na računu za električno energijo.
V primeru prekinitve dobave električne energije zaradi odpovedi pogodbe s strani dobavitelja (ta je posledica neplačila), je ponoven priklop možen šele, ko so dolg ter stroški odklopa in ponovnega priklopa poravnati ter je z dobaviteljem sklenjena pogodba o dobavi električne energije.
Kdo določa višino stroškov omrežnine za priključno moč? Kje so ti stroški objavljeni?
Višino stroškov za omrežnino določi Javna agencija Republike Slovenije za energijo v svojem individualnem aktu. Cenik omrežnine najdete na naši spletni strani.
Živimo v troetažni hiši in do sedaj smo si stroške elektrike delili. Ker se je spremenilo lastniško razmerje enega od stanovanj, bi želeli za našo etažo vzpostaviti svoj električni priključek. Zanima me postopek pridobitve lastnega priključka.
Za izvedbo ločenega merilnega mesta se boste morali obrniti na lokalno distribucijsko podjetje, kjer vam bomo izdali ustrezno soglasje za priključitev za novo merilno mesto, v katerem bomo zapisali tehnične pogoje. Po pravnomočnosti soglasja za priključitev boste zaprosili za pogodbo o priključitvi, kjer bodo določeni stroški omrežnine za priključno moč in neposredni stroški priključitve. Omrežnina za priključno moč je odvisna od vaših potreb po priključni moči, ki jih boste sporočili pred izdajo soglasja za priključitev.
Po plačilu obveznosti boste morali pristopiti k predelavi svoje notranje inštalacije. Ker konfiguracija notranje inštalacije ni poznana, žal stroškov za to trenutno ni možno oceniti. Svetujemo vam, da si pridobite elektroinštalaterja (ki se registrirano ukvarja s to dejavnostjo), ki vam bo po ogledu znal oceniti stroške predelave, po predelavi pa vam bo lahko izdal protokol o opravljenih meritvah inštalacije. Na koncu pa boste po izvedbi predelave zaprosili za priključitev ter sklenili pogodbo o dostopu do distribucijskega omrežja z lokalnim distribucijskim podjetjem in pogodbo o dobavi električne energije z izbranim ponudnikom električne energije.
Zanima me ali je možno, da dobi priklop elektrike manj zahteven objekt, ki je bil zgrajen pred l.1967 in ima uporabno dovoljenje?
Ob predložitvi dokazila, da je bil objekt zgrajen pred 31.12.1967 in da se namembnost objekta ni bistveno spremenila in da je ustrezno evidentiran v zemljiškem katastru, je objekt možno priključiti na distribucijsko omrežje električne energije, če le-to takšno priključitev tehnično omogoča. Na Elektro Celje vam bomo izdali ustrezne dokumente (soglasje za priključitev ter kasneje pogodbo o priključitvi in pogodbo o dostopu) in vaš objekt kasneje po izgradnji nizkonapetostnega priključka ob izpolnitvi vseh predpisanih pogojev tudi priključili.
Moti me to, da sem jaz že plačal prispevek v letu 1996, ko sem dobil gradbeno dovoljenje za hišo. Sedaj, ko hočem priključiti elektriko, pa mi še 1x zaračunavajo ta prispevek. Smatram, da bi to moral biti enkratni prispevek.
Leta 1996 ste dobili elektroenergetsko soglasje in pogodbo o izpolnitvi finančnih obveznosti. Torej je od takrat poteklo 16 let. Obligacijski zakonik pravi, da znaša splošni zastaralni rok za izpolnitev zavez po pogodbah 5 let, kar pomeni, da bi vi morali v roku pet let zahtevati izpolnitev pogojev, za katere ste plačali prispevek. Predvidevam, da tega v navedenem roku niste storili, zato vam je distribucijsko podjetje po izdaji novega soglasja za priključitev ponovno zaračunalo omrežnino za priključno moč.
Odpreti nameravam s.p. s proizvodno dejavnostjo. Dejavnost bo potekala v najetih prostorih stanovanjskega objekta (nisem lastnik). Za potrebe s.p.-ja bi potreboval dodaten priključek. Kaj moram storiti, da ga dobim? Kolikšni so stroški?
Za ureditev vaše obratovalnice bo potrebno pridobiti novo soglasje za priključitev, ki bo izdano na lastnika objekta (najemnikom se soglasja za priključitev ne izdajajo). V tem soglasju za priključitev bodo podani tehnični pogoji za priključitev. Za tem bo lastnik objekta moral pridobiti pogodbo o priključitvi ter plačati omrežnino za priključno moč in ostale morebitne stroške povezane z novim ali obstoječim (če tehnično ustreza) priključkom. Temu bo sledila ustrezna preureditev inštalacije v objektu - stanovanjski hiši - ločitev stanovanjskega dela in prostorov nove obratovalnice. Po končanih delih bo lastnik zaprosil za priključitev. Tej prošnji bo moral priložiti zapisnik o ustreznosti novih električnih inštalacij in pogodbo o dobavi električne energije (ki jo lahko po pooblastilu lastnika objekta pridobite na svoje ime tudi vi). Na podlagi teh dokumentov bo lastnik objekta podpisal še pogodbo o dostopu do distribucijskega omrežja, v kateri bo vas pooblastil za plačevanje omrežnine za uporabo distribucijskega omrežja, Elektro Celje pa bo izvedlo priključitev.
Višine stroškov, za katere ste zaprosili, zaradi pomanjkanja podatkov o potrebah po električni energiji ter informacij o stanju omrežja in obstoječega priključka žal ni možno posredovati, so pa stvar vlagatelja zahteve za novo merilno mesto - lastnika objekta (oziroma vašega dogovora z lastnikom objekta).
Zanima me, ali mora novi sosed povrniti tudi del investicije v električno infrastrukturo, ki smo jo financirali ostali pred 15 leti. Nekje sem sicer slišal, da po 10 letih taka infrastruktura postane javna.
V manjše naselje s tremi hišami, smo pred 15 leti sosedje sami napeljali zemeljske električne vode iz bližnje vasi in vse stroške pokrili sami. V naselju bi rad nov sosed pričel z izgradnjo hiše in pridobil električni priključek. Zanima me, ali mora novi sosed povrniti tudi del investicije v električno infrastrukturo, ki smo jo financirali ostali pred 15 leti. Nekje sem sicer slišal, da po 10 letih taka infrastruktura postane javna.
Povračila dela stroškov so omogočali Splošni pogoji za dobavo in odjem električne energije iz leta 1986, ki pa od leta 2002 ne veljajo več.
Ti Splošni pogoji iz leta 1986 so v 3. odstavku 18. člena določali, da so imeli investitorji v električno omrežje 10 let pravico zahtevati povračilo dela stroškov izgradnje tega omrežja od bodočih uporabnikov omrežja, ki so ga ti investitorji financirali. Glede na dejstvo, da ste vi in vaši sosedi gradili omrežje leta 1997, ko so veljali Splošni pogoji iz leta 1986, in da je od izgradnje omrežja poteklo več kot 10 let, do povračila dela stroškov izgradnje električnega omrežja po veljavnih predpisih žal niste več upravičeni.
Vse izvedenke Splošnih pogojev, ki so leta 2002 in 2007 nadomestile Splošne pogoje iz leta 1986 in tiste iz leta 2002, takšnih povračil žal več ne predvidevajo.
Obveščamo vas, da smo prodali sončno elektrarno. Kaj moramo še storiti, da bo sprememba urejena tudi pri vas?
Obveščamo vas, da smo prodali sončno elektrarno. Novi lastnik ima že urejeno vse potrebno z Borzenom, prav tako smo predali potrebno dokumentacijo Gen-i - ju, s katerim imamo sklenjeno tržno pogodbo o prodaji el. energije. Kaj moramo še storiti, da bo sprememba urejena tudi pri vas?
S kupoprodajno pogodbo in stanjem števca ob primopredaji se oglasite na Elektro Celje, ki bo uredil spremembo lastništva elektrarne.