Z julijem 2026 Slovenija v skladu z novelo Zakona o oskrbi z
električno energijo (ZOEE) uvaja souporabo električne energije.
Souporaba pomeni, da si uporabniki (oddajniki in prejemniki) med seboj delijo
električno energijo iz obnovljivih virov, denimo iz samooskrbnih sončnih elektrarn. Podatke zagotavljajo
distribucijska podjetja, električno energijo obračunavajo dobavitelji
električne energije. Uporabnik, ki ima (sončno) elektrarno, lahko viške
proizvedene energije, ki jih sicer ne porabi
sam in jih zato odda v omrežje, prenese na druge uporabnike – kjerkoli na
območju Slovenije. V vlogi prejemnika torej lahko sodeluje kdorkoli, izjema so
le velike družbe in družbe, pri katerih bi souporaba pomenila gospodarsko dejavnost.
Kako souporaba deluje?
Souporaba v praksi deluje v
15-minutnih obračunskih intervalih.
Oddajnik in
prejemnik se vnaprej dogovorita o deležu v omrežje oddane električne energije,
ki se bo v vsakem 15 minutnem intervalu prenesla na prejemnika. Za sodelovanje
pri souporabi električne energije ni nujno, da sta souporabnika soseda, da
živita v istem kraju, niti ni treba, da živita v isti regiji. Oddajnik bo lahko del električne energije odstopil prejemniku, ki živi
kjer koli na območju Republike Slovenije.
Oddajnik se lahko dogovori o
souporabi z enim ali več prejemniki in za vsakega določi delež energije, ki mu
jo želi oddati. Delež lahko oddajnik mesečno spreminja preko portala Moj Elektro, kjer se oddajnik in prejemnik registrirata v souporabo.
Prejemnik lahko na ta način zniža račun za
porabljeno električno energijo v tistih 15-minutnih intervalih, ko (sončna)
elektrarna proizvajalca, s katerim ima sklenjen dogovor o souporabi, oddaja
presežno energijo v omrežje.
Če prejemnik v določenem
15-minutnem intervalu ne porabi vse energije iz souporabe, ta neporabljena
energija pripada dobavitelju električne energije prejemnika.
V obračunih za električno
energijo se souporaba poračuna samo na postavki za električno energijo, ne
vpliva pa na postavko za omrežnino.
Kako se določi cena souporabe?
Oddajnik lahko prodaja
električno energijo enemu ali več prejemnikom po vnaprej dogovorjeni ceni in na
podlagi (pisnega, ustnega) dogovora. Dogovor o ceni je povsem odvisen od
»prodajalca« (oddajnika) in »kupca« (prejemnika), pri čemer lahko oddajnik
električno energijo sorodniku ali prijatelju odstopi v souporabo tudi po
simbolični ceni.
Pri določanju cene in pripravi
sporazuma lahko sodeluje tudi organizator souporabe (torej tretja oseba), če se
prejemnik in oddajnik tako odločita.
Kaj pa (letni) net metering in souporaba?
Souporaba
ni letni net-metering. Končni odjemalci, ki so vključeni v sistem samooskrbe z
letnim netiranjem (samooskrba po EZ-1), pri souporabi energije ne morejo biti prejemniki energije,
lahko pa so oddajniki.
Pri
samooskrbah (po EZ-1), ki nastopajo v vlogi
oddajnika, se v souporabo oddana energija odšteva od v omrežje oddane
električne energije v vsakem 15-minutnem intervalu. V shemi letnega net
meteringa se bo še naprej izvedel letni obračun prevzete in
oddane energije, le da bo oddana zmanjšana za količino, ki jo je oddajnik oddal
v souporabo.
Kako se registrira
souporaba?
Potem, ko se oddajnik in
prejemnik dogovorita o souporabi, se registrirata preko portala Moj Elektro. Registracijo izvede
oddajnik ali po pooblastilu oddajnika in prejemnika organizator souporabe (tretja oseba).
Organizator
souporabe lahko pomaga pri organizaciji souporabe. Kot organizatorji lahko denimo
nastopajo dobavitelji, ki po drugi strani ne smejo aktivno sodelovati pri
dejanski souporabi.
Kako so razdeljene vloge
akterjev v souporabi?
Elektrooperaterji so zadolženi za registracijo sporazumov in izmenjavo podatkov z akterji souporabe. Organizator je odgovoren za sklepanje pogodb in obračunavanje aktivnim
odjemalcem, ki souporabljajo energijo. Dobavitelj obračunava električno energijo,
lahko pa nastopa tudi v vlogi organizatorja.