Na glavno vsebino
Klicni center: 03 42 01 180 (7.00-15.00)
Prijava okvar: 03 42 01 240 (24 ur/dan)
Spletna pomoč
Vprašajte nas
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL
Show menu

Prihaja souporaba električne energije

25. 5. 2026

Z junijem se bodo lahko uporabniki v Sloveniji registrirali v souporabo električne energije, z julijem bo souporaba električne energije zaživela v praksi. Pred začetkom uvedbe novega koncepta predstavljamo souporabo električne energije.


Souporaba električne energije pomeni, da si uporabniki (t.i. »oddajniki« in t.i. »prejemniki«) med seboj delijo električno energijo iz obnovljivih virov, denimo iz samooskrbnih sončnih elektrarn. Uporabnik, ki ima (sončno) elektrarno, bo odslej lahko viške proizvedene energije, ki jih sicer ne porabi sam in jih zato odda v omrežje, prenesel na druge uporabnike. Pri tem ni nujno, da sta souporabnika soseda, da živita v istem kraju, niti ni treba, da živita v isti regiji. Oddajnik bo lahko del električne energije odstopil prejemniku, ki živi kjer koli na območju Republike Slovenije. V vlogi prejemnika bo torej lahko sodeloval kdorkoli: izjema so le velike družbe in družbe, pri katerih bi souporaba pomenila gospodarsko dejavnost.



Kontaktna točka souporabe
Osnovne informacije o souporabi
Vprašanja in odgovori